Rady dla rodziców

A jak Adaptacja

Dla każdego Dziecka początki w żłobku bywają trudne. Dziecko potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do cioć opiekunek, nowych zabawek, łóżeczka i nowego miejsca. Normalnym jest to, że Dziecko przeżywa rozstanie z Rodzicami, wyraża w ten sposób miłość i przywiązanie do nich.

 

B jak Bezpieczeństwo

Poczucie bezpieczeństwa jest podstawą rozwoju Dziecka. Każde Dziecko najbezpieczniej czuje się w ramionach swojej Mamy lub Taty, a na rozstanie z tymi osobami często reaguje płaczem czy krzykiem. Z biegiem czasu, gdy Dziecko pozna i zaufa ciociom w żłobku rozstanie z Rodzicami nie będzie już dla niego tak trudne, a poczucie bezpieczeństwa będzie odczuwało nie tylko w obecności Rodziców, ale też w obecności ulubionych cioć w żłobku.

 

C jak Czas

W adaptacji Dziecka do żłobka bardzo ważny jest czas. Potrzeba czasu, aby Dzieciątko przyzwyczaiło się, że codziennie rano Mama lub Tata szykuje go do żłobka i codziennie w tym żłobku zostaje na kilka godzin. Po pewnym czasie stanie się to dla niego nie tylko rutyną, ale też wyczekiwaną przyjemnością :)

 

D jak Dylematy

Normalnym jest, że Wy Rodzice macie dylematy, czy posłanie Dziecka do żłobka było słuszną decyzją. Zachęcam do rozmowy o tym z naszym personelem! Słuszność tej decyzji na pewno zweryfikuje życie.

 

H jak Harmonogram

Małe Dzieci lubią rutynę. Dlatego warto już na samym początku zapoznać się z harmonogramem naszego żłobka i wprowadzić go również do swojego domu, np. w weekendy. Im mniej różnic w trybie dnia w żłobku i domu tym łatwiej będzie Dziecku przyzwyczaić się do spędzania czasu w naszej placówce.

 

J jak Jedzenie

Żłobkowe menu dostosowane jest do potrzeb małych Dzieci, ale wiadomo, że smakuje inaczej niż w domu. Potrzeba czasu, aby Dzieci przyzwyczaiły się do nowych smaków i tego, że karmi je nie Rodzic, ale ciocia w żłobku. Dlatego my zachęcamy, ale nie zmuszamy Dzieci do jedzenia. Dziecko może samo zdecydować co chce zjeść, a czego nie, zważając na swoje potrzeby.

 

K jak Koledzy

Kontakt z rówieśnikami to bardzo ważny punkt w rozwoju Dziecka. Każdy człowiek potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi – Dzieci również. W żłobku Maluchy cały czas spędzają w swoim towarzystwie, bawią się, gaworzą ze sobą, również się kłócą i sprzeczają – nawiązują ze sobą kontakt. Jest to niewątpliwie jeden z wielkich plusów posyłania Dzieci do żłobków!

 

P jak Poczucie winy

Decyzja o posłaniu Dziecka do żłobka jest dla Rodziców bardzo trudna. Często pojawia się poczucie winy, że pozbywacie się Państwo na kilka godzin Dziecka. Ale zamian zamartwiać się tym, pomyślcie Państwo ile dobrego może wnieść taka placówka do rozwoju Waszego Maleństwa!

 

R jak Rozmowa

Nawet jeśli Dziecko jest jeszcze malutkie i nie mówi to wszystko rozumie. Dlatego zawsze trzeba rozmawiać z Dziećmi, również przed pozostawieniem ich w żłobku. Należy uprzedzić Dziecko, że zostanie z ciociami na kilka godzin, a Rodzic wróci po nie „po obiedzie”, czy „po drzemce”. Warunek jest tylko taki, że trzeba danego słowa dotrzymać i wrócić po nie o określonej porze. W ten sposób łatwiej Dziecku wytrwać czas rozstania z Rodzicami.

 

S jak Sztuka rozstań

Dziecko wyczuje od Rodzica wszystkie emocje, te złe i te dobre. Dlatego zostawiając Dziecko w żłobku warto „uzbroić” się w dobry humor i przede wszystkim wewnętrzny spokój! Nawet jeśli dla Ciebie jako Rodzica rozstanie z Dzieckiem jest trudne nie okazuj tego! Dziecko musi czuć, że zostawiasz je w dobrych rękach, ufasz ciociom w żłobku i życzysz mu dobrej zabawy. Nawet jeśli Dziecko płacze przy rozstaniu z Tobą bądź konsekwentny i zostaw Dziecko. Gdy będziesz zabierał je zawsze gdy płacze, Dziecko nigdy się nie przyzwyczai do Twojej nieobecności.

 

T jak Tata

Często to Tatusiowie lepiej sprawdzają się w pierwszych dniach Dziecka w żłobku niż Mamusie. Mężczyźni lepiej potrafią zapanować nad swoimi emocjami i często łatwiej zachowują spokój. Mamom często trudniej ukryć przed Dzieckiem emocje czy łzy. Tak więc drogie Mamy – pozwólcie wykazać się Tatusiom swoich Dzieci i to niech oni przejmą odpowiedzialność za przyprowadzanie Dziecka do żłobka :)

 

W jak Więź

Bardzo ważnym jest, aby po odebraniu Dziecka ze żłobka poświęcić mu jak najwięcej uwagi. Dziecko po pobycie w żłobku pragnie bliskości z najbliższymi mu osobami – Mamą i Tatą. Mimo, iż w naszym żłobku staramy się stworzyć Dzieciom domową atmosferę, nic nie zastąpi im obecności Rodziców.

 

Z jak Zmęczenie

Często Maluszki, gdy wracają po żłobku do swoich domków pragną nadmiernej bliskości z Rodzicami. Mogą nie zostawiać swoich Rodziców – Mamy lub Taty na krok! Nawet jeśli jest to dla Was Rodziców męczące pozwólcie swojemu Maluszkowi na to! W pierwszych dniach jest to szczególnie ważne, aby przezwyciężyć zmęczenie i poświęcić swojemu Maleństwu każdą wolną chwilę po powrocie ze żłobka.

projekt i realizacja: www.amill.pl
Projekty Unijne